NSTSE Class 5 Set 2 2018 Part 1 Previous Year Paper

Doorsteptutor material for NSTSE Class-5 is prepared by world's top subject experts: Get full length tests using official NTA interface: all topics with exact weightage, real exam experience, detailed analytics, comparison and rankings, & questions with full solutions.

Download PDF of This Page (Size: 179K)

Mathematics

1. Identify the number name for.

(A) One two three eighty thousand six hundred and three.

(B) One hundred twenty three million eight thousand six hundred and three.

(C) One hundred twenty three million eighty thousand six hundred and three.

(D) One twenty three million eighty thousand six hundred.

2. What is the missing digit in if?

(A) 3

(B) 6

(C) 1

(D) 7

3. Which of the following sets of numbers have the same H.C.F.?

Title: Table of Sets of Number Have the Same H.C.F
Title: Table of sets of number have the same H.C.F

60

650

250

230

450

120

180

240

135

315

495

P

Q

R

S

(A) Q and R

(B) P and R

(C) R and S

(D) P and Q

4. Bhanu bought of ribbon to wrap 5 presents. He used the same amount of ribbon for each present. What was the length of ribbon used for each present?

(A)

(B)

(C)

(D)

5. If find the quotient of.

(A)

(B)

(C)

(D)

6. Observe the figure. What is the measure of?

Image shows the geometry figure

Image Shows the Geometry Figure

(A)

(B)

(C)

(D)

7. What is the perimeter of the given figure if all the measures are in cm?

Figure shows the perimeters

Figure Shows the Perimeters

(A)

(B)

(C)

(D)

8. How many equal divisions are there on the Celsius scale?

(A)

(B)

(C)

(D)

9. Rajesh left the office 1 h 25 min before noon. What time did Rajesh leave the office?

(A) 10:35 a.m.

(B) 11:35 a.m.

(C) 01:25 p.m.

(D) 10:35 p.m.

10. What is the ration of the number of students who choose the most popular fruit to the number of students who choose the least popular fruit?

Diagram shows ratio of the number of students

Diagram Shows Ratio of the Number of Students

(A)

(B)

(C)

(D)

11. Tanish had Rs. 63. He wanted to buy 9 pens but he needed Rs. 18 more than what he had to buy them. How much did 1 pen cost?

(A) Rs. 2

(B) Rs. 5

(C) Rs. 7

(D) Rs. 9

12. A ball with 5 m circumference needs ________ turns to roll 1 km in a straight line.

(A)

(B)

(C)

(D)

Developed by: